پریدن تا

در پریدن تا چه می‌گذرد؟

تبعیض و ستم علیه زنان مسئله‌ای‌ نو در عرصه‌ی اجتماع نیست. ما، جمعی از افراد که دغدغه‌مندیم از جنسیت بیشتر بخوانیم و با ابعاد مختلف آن بهتر آشنا شویم، در پریدن‌تا گردهم آمده‌ایم تا بخوانیم و گفتگو کنیم و جنسیت را در‌ حوزه‌ی اجتماع، ادبیات و هنر و … بهتر‌ درک کنیم.
میانگین سنی
0 +
تعداد کتاب
0 +
ماه فعالیت
0 +
عضو فعال
0 +

کتاب

کتاب «جریان‌های پنهان خانوادگی» یک اثر تحلیلی و در عین حال شخصی است که به بررسی تغییرات عمیق و بنیادین در مفاهیم عشق، ازدواج و زندگی خانوادگی در ایران اواسط قرن بیستم می‌پردازد. این کتاب با الهام از تجربه‌ی شخصی نویسنده و کشف خواهر ناتنی‌اش، به موضوع چندهمسری و تحولات آن در جامعه‌ی ایرانی می‌پردازد. نجم‌آبادی، با استفاده از روایتی صادقانه و بی‌پرده از داستان خانواده‌ی خود، به تحلیل گذار از سنت‌های چندهمسری به تک‌همسری و تأثیرات آن بر ساختار خانواده‌ها می‌پردازد. او نشان می‌دهد چگونه در طبقه‌ی متوسط نوظهور شهری تهران، ایده‌ی «ازدواج از سر عشق» و «تک‌همسری» به تدریج جایگزین الگوهای سنتی می‌شود. نجم‌آبادی از طریق بررسی منابع ادبی مانند رمان‌ها، نمایشنامه‌ها، روزنامه‌ها و همچنین آثار فرهنگی مانند لباس عروسی، نامه‌های عاشقانه و عکس‌های خانوادگی به بررسی این دگرگونی‌ها می‌پردازد.کتاب همچنین به تغییرات معماری در شهر تهران و نقش آن در شکل‌گیری خانواده‌های جدید اشاره دارد. نویسنده بر این نکته تأکید می‌کند که چگونه در طول یک نسل، چندهمسری که رویه‌ای علنی و مقبول بود، به تابو تبدیل شده و این تغییر چشمگیر چه تأثیراتی بر روابط خانوادگی و اجتماعی داشته است

تسهیلگر

من زرین جوادی هستم. سال ۱۳۶۸ به دنیا آمدم. اولین جوابم برای سوالی که همه یک وقتی از خومان می‌پرسیم، که چه دوست داریم و می‌خواهیم چه کنیم، هنر و ادبیات بود. نقاشی خواندم و سینما و گرافیک، اما از جاهایی میان راه دیدم همه‌چیز به جنسیتم متصل است، و آنوقت جوابم به سوال می‌خواهم چه کنم تغییر کرد؛ مساله جنسیت و جامعه آمد جلوی صف ایستاد. چند سالی است ترجمه می‌کنم، می‌نویسم، و تلاش می‌کنم یاد بگیرم و یاد بدهم.

زمان

چهارشنبه‌ها ۲۰ - ۲۱:۳۰

موضوع گروه

مطالعات زنان

شیوه برگزاری

آنلاین

تبعیض و ستم علیه زنان مسئله‌ای‌ نو در عرصه‌ی اجتماع نیست. ما، جمعی از افراد که دغدغه‌مندیم از جنسیت بیشتر بخوانیم و با ابعاد مختلف آن بهتر آشنا شویم، در پریدن‌تا گردهم آمده‌ایم تا با تسهیلگری زرین جوادی که با زبان شیرین و همدلش دانش و تجربه‌ای که در طی سال‌ها فعالیت جدی به دست آورده و با نور انداختن بر مسیر، آن را هموار و روشن می‌کند، بخوانیم و گفتگو کنیم و جنسیت را در‌ حوزه‌ی اجتماع، ادبیات و هنر و … بهتر‌ درک کنیم.

مهتاب برقی

عضو گروه پریدن تا

یک روز رایگان مهمون پریدن تا باش!

یک روز رایگان مهمان گروه پریدن تا باش!

یک روز رایگان مهمان گروه پریدن تا باش!

اعضای گروه پریدن تا

اعضای گروه پریدن تا

تاریخچه کتاب‌های گروه

مرگ و دختر جوان
مرگ و دختر جوان
کالیبان و ساحره
کالیبان و ساحره
توفان
توفان
چرا شد محو از یاد تو نامم؟
چرا شد محو از یاد تو نامم؟

تاریخچه
کتاب‌های گــــــــروه

مرگ و دختر جوان
مرگ و دختر جوان
کالیبان و ساحره
کالیبان و ساحره
توفان
توفان
چرا شد محو از یاد تو نامم؟
چرا شد محو از یاد تو نامم؟

برای مشاوره یا ثبت‌نام ما اینجا هستیم

سدجاد

من سدجادم، معمولا اصرار دارم یه «د» به وسط اسمم اضافه کنم؛ چون اینجوری به خودم نزدیک‌تره. دانشگاه رو نصفه ول کردم، یه داستان‌فروشی به اسم ریدتودریم دارم و نون شبم رو از مارکتینگ در میارم.از دیدن چیزها همون شکلی که هستن خوشم میاد. حفره‌ها و تیرگی آدم‌ها من رو به خودشون بیشتر از زیبایی‌هاشون جذب می‌کنن.در نهایت آدم تو دو سه خط نوشته جا نمی‌شه.