آبونمان ازتا؛
عدالت در دسترسی
به کتاب‌های خواندنی

آبونمان برای کسانی که به هر دلیل دسترسی به کتاب ندارند و در این طرح عضو شده اند، ماهی یک کتاب همراه نامه‌ی شخصی با پست سفارشی ارسال می کند و با آن‌ها ارتباط می گیرد.

داستان آبونمان از یک تلفن شروع شد!​

روزهای اولی که ازتا تازه تاسیس شده بود و داشت جون می‌گرفت، آدم‌هایی که در تهران زندگی نمی‌کردند با ناراحتی به ما زنگ می‌زدند و درخواست می‌کردند که ازتا را به شهرستان‌ها هم بیاریم. اما ما مکان و نیروی انسانی لازم برای این کار زا در اختیار نداشتیم. ماراتن ازتا هم فقط برای مدارس و بچه‌ها بود و نمی‌توانست جوابگوی نیاز بزرگسالان باشد. فکر کردیم ساده‌ترین راهی که می‌تواند ما را به آن‌ها وصل کند، انتخاب کتاب خوب و فرستادنشان به همراه یک نامه‌ی دست‌نویس است. کتاب‌هایی که با توجه به سن سلیقه‌ی آدم‌ها انتخاب می‌شدند و نامه‌هایی که با صیمیمت نوشتار می‌توانستند بخشی از فضای جلسات کتابخوانی را بازسازی کنند. به این ترتیب طرح آبونمان با اولویت قرار دادن افراد کم‌برخوردار در سال ۹۶ شکل گرفت.

انگیزه برای زیستن

"به دنبال انگیزه‌ای برای زیستن"

اوایل سال ۹۸ من در خودم و در دنیای اطرافم به دنبال یک انگیزه برای “زیستن” بودم.همین احساس باعث شد منی که ارتباط گرفتن با کودکان برام سخته، مسئولیت آبونمان رو به عهده بگیرم. اوایل بیشتر مسئولیت کارهای اجرایی رو به عهده گرفته بودم و در بقیه امور دخالت نمی‌کردم. تا اینکه کرونا من رو هم زمین‌گیر کرد و ارسال بسته‌ها رو یک ماه عقب انداخت. کتابخونه‌ی آبونمان رو به خونه‌ی خودم آوردم و اون ماه ارسال تمام بسته‌ها رو خودم انجام دادم. به دلیل تاخیر در ارسال، باید برای هر ۱۲۰ نفر دستی نامه می‌نوشتم و علت تاخیر رو توضیح می‌دادم. همین نامه نوشتن من رو با بچه‌ها آشنا کرد. با بردیای ۶ ساله‌ای که هنوز سواد خوندن نداشت، زهرای ده‌ساله‌ای که تو سیستان زندگی می‌کرد و مریم خانمی که هر ماه منتظر نامه‌هاش بود. این نامه‌ها من رو در روزهای سخت کرونا به آبونمان دلبسته کردند و انگیزه‌ی زیستنی که دنبالش بودم رو بهم هدیه دادند.

صفورا سیدی | مدیر سابق آبونمان

کتاب‌های آبونمان به کجا سفر کردند؟

سال فعالیت
0 +
شهر و روستا
0 +
کتاب اهدا شده
0 +
عضو آبونمان
0 +

در آبونمان دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

چجوری کتاب‌ها را در دست بچه‌ها می‌گذاریم؟

اواخر هر ماه در اتاق‌های ازتا می‌توان جنب‌وجوش آدم‌ها برای آماده‌سازی پست‌های اعضای آبونمان مشاهده کرد. هر ماه لیستی از کتاب‌هایی که اعضای آبونمان مطالعه کردند جلو خود می‌گذاریم و با توجه به سلیقه و گروه سنی هر فرد کتاب مناسب را انتخاب می‌کنیم. یک روز تمام کتاب‌ها را خریداری می‌کنیم و مشغول بسته‌بندی و ارسال می‌شویم. 

۱. انتخاب اعضای آبونمان

گاهی مواقع شما به ما افرادی را پیشنهاد می‌کنید و گاهی خودمان افرادی را برای آبونه کردن انتخاب می‌کنیم.

۲. انتخاب کتاب مناسب

برای هر فرد و در گروه‌های سنی مختلف، با توجه به سلایق و کتاب‌هایی که خوانده، کتاب جدید انتخاب می‌کنیم.

۳. خرید کتاب‌ها

بعد از اینکه کتاب‌های انتخاب شدند، انگار که برای دوست خودمون هدیه می‌خریم، اون‌ها رو تهیه می‌کنیم.

۴. نوشتن ‌نامه‌ها

برای افرادی که حالا دیگر خوب می‌شناسیمشان نامه می‌نویسیم و همراه کتاب در بسته می‌گذاریم.

۵. بسته‌بندی و ارسال

یک روز در ماه جمع می‌شویم و کتاب‌ها را بسته‌بندی می‌کنیم تا پ‍ستچی اول هر ماه آن‌ها را به دست صاحبش برساند.

از نامه‌هایی که می‌فرستیم

روزهایی که کرونا مهمان ناخوانده‌ بود

از روزهای گرم تابستان

روزهای محرومیت از تحصیل

روزهای سردی که شب‌هایشان دراز بود

خاطراتی که در آبونمان ساخته شدند

از ایران تا افغانستان

سرایدار قبلی ازتا، پیرمردی بود که از افغانستان به ایران مهاجرت کرده بود. اون اوایل که طالبان در افغانستان قدرت گرفته بود و خانم‌ها رو از تحصیل محروم کرده بود، دختر باهوشی رو بهمون معرفی کرد که می‌تونست از کتاب‌های آبونمان حسابی استفاده کنه. ما تا تونستیم از ظرفیت‌های آبونمان استفاده کردیم، یک بسته کتاب آماده کردیم و به همراه چند تا هدیه کوچیک براشون فرستادیم. این کار انقدر برای خودمون حال خوبی به همراه داشت که از اون موقع دنبال راه‌حلی هستیم که بتونیم کشورهای دیگه رو هم به طرح آبونمان اضافه کنیم. 

وقتی یک خانواده آبونه می‌شود

تقریبا نصف جمعیت ۳۵۰ نفری اعضای آبونمان رو بچه‌ها تشکیل می‌دن و هر ماه ما بیشتر از هر ژانر دیگه‌ای کتاب کودک ارسال می‌کنیم. اتفاقی که بعد از یک مدت افتاد، خانواده‌هایی بودن که کتاب خوندن بچه‌هاشون و لذتی که از این کار می‌برند و دیده بودند. حالا خودشون هم دلشون می‌خواست پستچی ماه به ماه به خونشون سر بزنه و کتاب بهشون بده. الان ما چندین خانواده در آبونمان داریم که به جای ماهی یک کتاب، چندین کتاب برای همه‌ی اعضای خانواده ارسال می‌شه. 

نمایشگاه هنری اعضای آبونمان

ارتباط ما با اعضای آبونمان فقط به کتاب و نامه خلاصه نمی‌شه!  یه روز تعدادی از اعضای آبونمان که تو کرمانشاه زندگی می‌کنند، از صنایع دستی که خودشون درست کرده بودند برای ما عکس فرستادند. این آثار به قدری زیبا بودن که ما دلمون نیومد تنها افرادی باشیم که عکسشون رو می‌بینیم. پس با کمک هم یک کانال تلگرامی درست کردیم تا نه تنها بچه‌ها مخاطب بیشتری برای صنایع دستیشون پیدا کنند، بلکه بتونند حتی اون‌ها رو بفروشند. اینجوری تونستیم یک نمایشگاه هنری کوچیک از آثار هنری اعضای آبونمان درست کنیم.

وقتی برای ما هم نامه می‌آید...

این نامه از بچه‌های عزیز محله زمزم تهران به دست ما رسید. بچه‌هایی که تا چند وقت پیش کتاب در زنگی‌شان اولویت نبود اما الان انقدر بهش علاقه‌مند شده بودند که می‌خواستند برای خودشان یک کتابخانه درست کنند. وقتی برای ما نامه فرستادند و از اشتیاقشان برای کتاب خواندن گفتند، به ما مثل یه بمب محرک برای جلو رفتن انرژی دادند. از اون موقع ما هر ماه برای کتابخانه‌ای که هر روز به اعضایش اضافه می‌شود، کتاب می‌فرستیم و داستان خودمان را می‌سازیم. داستان یه همکاری کوچک و یک دوستی که از لابه‌لای کلمه‌ها و نامه‌ها ساخته شده.

همکاران آبونمان چه تجربه‌ای داشتند؟

آرش

مدیر آبونمان

یک نه‌‌ی بزرگ!

آبونمان، به همه اونایی که – مثل من – فکر می کردن اولویت اول خانواده کم برخوردار فقط پوله، یک نه ی بزرگ گفت. یه بار یکی از مادرهایی که براشون کتاب می فرستیم بهم زنگ زد و گفت: من فکر نمی کردم هیچ وقت کسی به فکر کتاب خوندن ما باشه. بعد گوشی رو داد به بچه هاش که در مورد کتاب‌ها برامون حرف زدن. آبونمان چیزی فراتر از رسوندن کتاب دست آدمهاست. آبونمان در مورد کرامت انسانی همه ی آدم ها فارغ از توانایی های مالیشونه.

پگاه

همکار آبونمان

از کانون تا ازتا

از ۳-۴ سالگی تا ۱۷ سالگی مشترک آبونمان کتاب کانون‌ بودم. بعدها وقتی کانون طرح آبونمان کتابش رو لغو کرد همیشه فکر میکردم چه تجربه‌ی ناب و حس خوبی از بچه‌های امروز دریغ شده. طرح آبونمان ازتا اما، تمام اون زیبایی‌ها رو دوباره برام زنده کرد. من که از اول حسابی عاشقش شدم.

یاسی

همکار آبونمان

از جنس استقبال

آبونمان برای من از جنس استقبال بود. ایده‌ای که در گیرودار یک بازارچه خیریه شکل گرفت و در باشگاه ازتا ادامه پیدا کرد و من نمیدونستم که قراره چه اتفاقی بیفته. اما میدونستم که باید ازش استقبال کنم. سختی‌ها و شیرینی‌هاش رو در آغوش بگیرم. نوید من برای آینده گسترش این طرح هیجان انگیز در هر نقطه‌ای از جهانه.

فریبا

همکار آبونمان

"این ماه هم کتاب فرستاده شد؟"

قشنگ‌ترین خاطره‌ی من از آبونمان برمی‌گرده به زمانی که تو بسته‌بندی هر ماه کمک می‌کردم. برادرزاده‌ی کوچیک من هم متوجه شد که ازتا هر ماه برای آدم‌ها کتاب می‌فرسته. هنوز هم هر دفعه من رو می‌بینه با کلی ذوق ازم می‌پرسه ازتا این ماه هم برای بچه‌ها کتاب فرستاد؟ هر وقت ذوق کردنش رو می‌بینم با خودم می‌گم چقدر خوب که بچه‌های دیگه‌ای هم با وجود برنامه آبونمان این شوق رو تجربه می‌کنند.

سوالات نسبتا متداول

بله چرا که نه! ما خوشحال می‌شیم که بتوانیم دست آدم‌های بیشتری را در دست کتاب‌ها بگذاریم. می‌توانید در اینجا، فرم معرفی را پر کنید. 

در حال حاضر طرح آبونمان ازتا به صورت مستقل فعالیت می‌کند. اما از هرگونه کمک فکری دیگری از سمت شما استقبال می‌کنیم. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید به ما کمک کنید، با شماره‌ی «ازتا» تماس بگیرید.

بله حتما. می‌تونید برای ما به آدرس صاپست ۱۴۰۰۹۶۸۵۸۶۷ کتاب‌ها را پست کنید تا حتی اگر آدرس هم تغییر کرد بسته‌ها به دستمان برسند. 

خواهشی که از شما داریم این است که کتاب‌ها سالم باشند، محتوای آن‌ها سنگین نباشند و کتاب درسی نباشند. سدجاد

من سدجادم، معمولا اصرار دارم یه «د» به وسط اسمم اضافه کنم؛ چون اینجوری به خودم نزدیک‌تره. دانشگاه رو نصفه ول کردم، یه داستان‌فروشی به اسم ریدتودریم دارم و نون شبم رو از مارکتینگ در میارم.از دیدن چیزها همون شکلی که هستن خوشم میاد. حفره‌ها و تیرگی آدم‌ها من رو به خودشون بیشتر از زیبایی‌هاشون جذب می‌کنن.در نهایت آدم تو دو سه خط نوشته جا نمی‌شه.